ScrollToTop

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na prawidłowy rozwój naszych dzieci jest zabawa. Potrafi ona skutecznie rozwijać wyobraźnię oraz uczyć ich wielu nowych umiejętności. Co więcej, podczas zabawy nasze pociechy uczą się funkcjonować pośród ludzi. W przypadku dziecka z autyzmem warto jednak wiedzieć, że zabawy, które on sam uważa za swoje ulubione, nie muszą korzystnie wpływać na jego rozwój, dlatego też warto wybrać te odpowiednie, dzięki którym choć trochę zbliży się ono do ludzi.

Typowe rozrywki dziecka z autyzmem

Ulubioną rozrywką dużej liczby dzieci są zabawy, w których najważniejszym elementem jest powtarzalność. Aby dziecko mogło czuć się komfortowo i bezpiecznie, często decyduje się na zabawę w osobności, np. układając rzeczy posiadające zupełnie inne zastosowanie, obserwując ruch małych pojazdów czy też zabawę klockami.

Dzięki tego typu rozrywkom, dzieci nie muszą nawiązywać relacji z ludźmi, a jedynie wykonywać znajome im czynności, które dla wielu osób stojących z boku mogą wydawać się nieraz totalnym chaosem. Dzięki temu mogą znaleźć one dla siebie własne miejsce w niebezpiecznym świecie. Dobierane przez nich zabawki często potrafią wiele osób bardzo dziwić. Maskotki i lalki Barbie nie są bowiem ich ulubionymi przedmiotami, dużo częściej decydują się oni, na przykład, na wybór różnego rodzaju narzędzi. Bardzo często zdarza się tak, że wykorzystują je one wbrew ich właściwemu zastosowaniu, np. łopatę wykorzystują do uderzania w meble.

Przyczyny innego zachowania

Dziecko z autyzmem za wszelką cenę unika kontaktów z ludźmi, dużo bardziej woli bawić się w samotności. Co więcej, nie jest ono w stanie bawić się tak jak inni, brakuje mu empatii, a także posiada inną wyobraźnię niż jego rówieśnicy. Autystyczne dziecko nie potrafi uczyć się poprzez wykonywanie tych samych czynności, co jego koledzy, dlatego też nie jest w stanie bawić się z nimi w grupie. Niesamowicie trudno jest mu pojąć różne odgórne schematy, a więc także zasady i reguły gry, a następnie odpowiednio się do nich dopasować. Co więcej, każda nowa umiejętność budzi w autystycznych dzieciach nieuzasadniony lęk, ponieważ większość z nich – jak się okazuje – cierpi na neofobię.

Konieczna nauka zabawy

Autystycznym dzieciom trzeba zbudować pewną strefę komfortu, dlatego też warto z nimi chodzić zawsze tą samą drogą, bawić się zawsze w podobny sposób oraz realizować schematyczny plan dnia. Jak się bowiem okazuje, nawet przypadkowe zburzenie konstrukcji z klocków czy samo przestawienie niektórych przedmiotów kończy się często histerią. Autystyczne dzieci odczuwają największy spokój wtedy, gdy mogą same pogrążyć się w swojej zabawie, jednak takie zachowanie może spowodować, że choroba rozwinie się jeszcze bardziej. Dlatego też dziecko z autyzmem należy uczyć zabawy, ponieważ w ten sposób nabędzie ono pewnych umiejętności i – przede wszystkim – może nauczyć się pokonywać własne słabości.

Najlepsze zabawy dla dziecka z autyzmem

zabawy dla dzieci z autyzmemW tym momencie nie istnieje żaden odgórny wzór, według którego należy bawić się z autystycznym dzieckiem. Samo słowo „autyzm” oznacza bardzo wiele różnych zaburzeń, objawiających się na rozmaite sposoby. Dlatego też wszystkie formy zabawy należy przedyskutować z psychologiem, który może podpowiedzieć, jakie będą te najbardziej korzystne w przypadku naszego dziecka.

Należy zaznaczyć, że u dzieci z autyzmem układ nerwowy jest bardzo osłabiony, dlatego też nie mają one tyle siły i motywacji, jak ich zdrowi rówieśnicy. Organizując czas dla swojego dziecka, warto wziąć zatem poprawkę na przerwy, chwilowy odpoczynek może się dla niego bowiem okazać niezbędny. Nie zapominajmy również o tym, że zabawa z ludźmi dla takiego dziecka jest niesamowicie trudna.

Początki edukacji poprzez zabawę

Dziecko będzie uczestniczyło w organizowanych przez nas zabawach jedynie wtedy, kiedy poczuje prawdziwą akceptację z naszej strony. Wszystkie nowe rekwizyty lub reguły należy wprowadzać dopiero z czasem, tak aby mogło się ono powoli oswajać. Bardzo często autystyczne dzieci lubią bawić się, między innymi, miękkim piaskiem lub wodą. Dużą popularnością wśród zabaw dla dzieci z autyzmem cieszy się również jeżyk, czyli zabawa polegająca na pokonywaniu rozmaitych przeszkód, można więc wykorzystać zarówno kocyk, zabawki, jak i kwiaty na łące. Najważniejsze jest to, aby dziecko potrafiło się nią naprawdę zainteresować.

Warto również pokazać dziecku zabawę polegającą na naśladownictwie. Naszym zadaniem jest udawanie pewnej czynności, natomiast dziecka - jej powtórzenie. Dzięki temu dziecko nabędzie umiejętności naśladowania innych ludzi. Ważne jest także, aby dziecko mogło swobodnie tworzyć. Malowanie, rysowanie czy wycinanie to fantastyczna możliwość na to, aby dziecko mogło rozwinąć swoją wyobraźnię, ale również wyzwolić swoje własne emocje, dotyczy to zarówno rysowania kredkami, „pluskania się” w wodzie, jak i samego słuchania pięknych melodii. Czasami warto swoje dziecko zaprosić, na przykład, do zabawy polegającej na naśladowaniu dźwięków. Warto zatem pamiętać, że duża wiedza na temat autyzmu ułatwi Ci dobór odpowiednich zabaw, a – co za tym idzie – pomoże Twojemu dziecku nauczyć się wielu nowych umiejętności.