ScrollToTop

Charakteryzując autyzm należy przede wszystkim podkreślić, iż jest to całościowe zaburzenie rozwojowe. Oznacza to, że ma ono wpływ na wszystkie aspekty funkcjonowania dziecka, takie jak nawiązywanie relacji społecznych i dbanie o nie, zainteresowania, aktywność czy komunikację. W związku z tym, iż jest to zaburzenie rozwojowe, objawy autyzmu mogą się zmieniać wraz z rozwojem dziecka.

autyzm blog

Mówiąc o autyzmie, należy również wspomnieć, iż objawia się on zaburzeniami sensorycznymi. Chodzi zatem o to, że zachodzą pewne anomalie podczas odbioru, przetwarzania i integrowania bodźców, jakie są dostarczane do narządów słuchu, dotyku, wzroku oraz równowagi. Dlatego też, w sposobie zachowania dzieci z autyzmem można zauważyć pewne odmienne reakcje, które mogą mieć różny charakter oraz stopień nasilenia.

Jak rozpoznać autyzm?

Wielu rodziców zastanawia się, jakie zachowania dziecka powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Ich szczególną uwagę powinien zwrócić chociażby fakt, iż dziecko nie jest w stanie się skoncentrować albo też skupia się na najmniejszych szczegółach przedmiotu. Sygnałem alarmowym może być również nadmierna ruchliwość, częste zamyślanie się dziecka czy jego nietypowa reakcja na hałas. Warto zastanowić się też czy maluch odpowiednio reaguje, gdy wypowiadane jest jego imię, czy jest w stanie gestem, głosem albo mimiką pokazać, że chce aby mu coś podano lub, że coś wzbudziło jego zainteresowanie.

Czas jest na wagę złota

Bardzo często można usłyszeć opinie osób postronnych, które uspokajają zaniepokojonych rodziców, iż dziecko potrzebuje więcej czasu, aby właściwie się rozwinąć. Nie zawsze jednak jest to dobra rada, bo czekając na samoistną poprawę, możemy tak naprawdę zaszkodzić naszemu dziecku. Jeśli dziecko ma problemy z poruszaniem się, natychmiast wdrażana jest regularna rehabilitacja i tak samo powinno być z mózgiem, który również należy rehabilitować. Im mniejsze dziecko, tym więcej możliwości rozwijania jego umiejętności i poprawiania tego co szwankuje.

Co może zdziałać psycholog?

Konsultacje ze specjalistą to bardzo ważny krok w zdiagnozowaniu i zaplanowaniu ewentualnego leczenia dziecka z trudnościami rozwojowymi. Może on stwierdzić czy problemy są na tyle poważne, że konieczna jest pomoc innych specjalistów, lub też podpowie w jaki sposób powinniśmy stymulować dziecko. Diagnoza polega przede wszystkim na sprawdzeniu jak do tej pory postępował rozwój malucha, w jaki sposób się ono porozumiewa czy integruje z rówieśnikami.

Czy indywidualna pomoc jest konieczna?

dzieci autystyczneIm wcześniej zwrócimy się po pomoc do specjalisty, tym szybciej będzie możliwe rozpoczęcie terapii, która praktycznie gwarantuje postępy w rozwoju dziecka. Ważne jest to, że każda terapia jest tworzona indywidualnie dla każdego pacjenta, dzięki czemu pracuje się nad tymi zachowaniami, które trzeba poprawić.
Jest wiele stereotypów, które wskazują na pewne, rzekomo typowe cechy dzieci autystycznych. Chodzi tutaj chociażby o stwierdzenia, iż nie lubią się one przytulać czy że zamykają się w swoim własnym świecie. Trzeba pamiętać, że przypadek każdego dziecka z autyzmem jest zupełnie inny, tak samo jak różne są dzieci rozwijające się prawidłowo. Wystarczy spojrzeć na rodzeństwa, które mimo, iż mają tych samych rodziców, bywają całkowicie różne czy to pod względem charakteru czy też wyglądu. Nie można zatem stosować tej samej miary w przypadku dzieci z autyzmem, gdyż może on zostać zdiagnozowany u dzieci dobrze mówiących, jak i tych, które nie potrafią się w ten sposób komunikować, u tych uwielbiających przytulanie czy całkowicie od tego stroniących.

Co mogą zrobić rodzice?

U dzieci z autyzmem niepełnosprawność często nie jest od razu widoczna, przez co osoby patrzące z boku na takiego malucha, decydują się wyrażać swoje opinie na temat sposobu w jaki jest ono leczone i wychowywane. Zwłaszcza dziadkowie, którzy wykazują potrzebę rozpieszczania wnuka, nie rozumieją, że zalecenia terapeutów, takie jak chociażby brak słodyczy w diecie czy hamowanie pewnych zachować dziecka, są konieczne.
Rodzice w tym wypadku mają naprawdę wiele problemów na głowie. Zastanawiają się w jaki sposób pracować z dzieckiem, które nie wie, że pewne rzeczy robi się by było mu lepiej? Nie są pewni na ile powinni się poświęcić zadbaniu o potrzeby dziecka z autyzmem, jeśli mają również zdrowe dzieci, które też wymagają uwagi.
W takich sytuacjach pomocne może okazać się uczestnictwo w specjalnych grupach wsparcia. Spotykając się z innymi rodzicami, którzy również starają się sobie radzić z wychowaniem dziecka z autyzmem, można korzystać z ich doświadczenia. Dzięki temu, przestajemy się czuć osamotnieni i znajdujemy zrozumienie w otoczeniu osób z podobnymi problemami.