ScrollToTop

Po czym poznać, że niemowlak może mieć autyzm? Wykrywanie autyzmu u tak małego dziecka nie jest łatwe. Jest to jednak bardzo ważne, gdyż wcześniejsze wykrycie choroby to szansa na wcześniejszą terapię. Specjaliści potwierdzają, że pierwsze symptomy autyzmu można zauważyć już u dwumiesięcznego dziecka.

Najczęściej autyzm wykrywa się u dziecka w wieku 1,5-3 lat. Niestety późna diagnoza jest niekorzystna dla dziecka. Oznacza stratę czasu, który można byłoby spożytkować na terapię. Wcześniejsza terapia pozwoliłaby dziecku rozwijać się w sposób zbliżony do rówieśników.

autyzm u dziecka

Autyzm można rozpoznać na podstawie zachowań i deficytów charakterystycznych dla tej choroby.
Objawy, które mogą wskazywać na zaburzenie to np.: słaby kontakt wzrokowy, zabawa w samotności, bawienie się zabawkami wbrew ich funkcji, opóźnienie w rozwoju mowy, brak reakcji na uśmiech.

Badacze z Emory University School w Atlancie odkryli, że autyzm można wykryć już u bardzo małych dzieci, nawet dwumiesięcznych. Jest to możliwe za pomocą specjalnego komputera, który śledzi ruchy gałek ocznych. Badania wskazują na to, że dziecko z autyzmem nie nawiązuje dłuższego kontaktu wzrokowego, a także wykazuje mniejszą uwagę, gdy ogląda scenki przedstawiające interakcje międzyludzkie. Są to bardzo subtelne różnice między niemowlętami autystycznymi a zdrowymi. Nie da się ich wykryć gołym okiem. Do tego konieczna jest zaawansowana technologia. Dzięki niej można wcześniej zacząć terapię, przez co różnice w rozwoju między chorym a zdrowym dzieckiem nie będą tak duże.