ScrollToTop

Dla dziecka autystycznego charakterystyczne jest to, że jego rozwój jest odmienny od tego, jaki cechuje jego rówieśników. Czasem wiąże się to z preferencjami innymi niż ma to miejsce u pozostałych dzieci. Już choćby dlatego trudniejszy jest wybór idealnych dla niego zabawek. Choć jednak stanowi to spore wyzwanie dla rodziny, nie ma powodów do obaw o to, że nie poradzimy sobie z nim.

1. Warto obserwować dziecko, gdy się bawi. Bardzo często można dostrzec, że dziecko autystyczne wykorzystuje w tym celu nie tyle konkretne zabawki, co ich części. Obserwacja pozwala dostrzec kryteria takiego wyboru i ułatwia dobór najlepszej zabawki w przyszłości.

2. Pomocna okazuje się obserwacja samego zachowania dziecka. U dzieci autystycznych zachowania skierowane na siebie często sugerują nie tylko konkretne potrzeby ruchowe, ale i rozwojowe. Jeśli dziecku przyjemność sprawia klaskanie, można zakładać, że radość sprawi mu też grzechotka jako prezent. Jeśli zaś lubi przyciskać do siebie kolejne przedmioty, warto zainwestować w dużego misia – idealnego do tego, aby go przytulać.

3. Bardzo wartościowe są te zabawki, o których wiadomo, że stymulują rozwój ruchowy i społeczny dziecka. Dziś możemy znaleźć specjalne zabawki skierowane do dzieci autystycznych, choć i zwykłe zabawki stymulujące mogą być bardzo wartościowe. Wiek dziecka nie ma tu zresztą aż tak dużego znaczenia, choć nie można zapominać o względach bezpieczeństwa i te powinny być przez nas uwzględniane.

4. Przy wyborze zabawek pomocny może być opiekujący się dzieckiem lekarz, który wie najlepiej, jakie zdolności psychoruchowe dziecka powinny być rozwijane w pierwszej kolejności.

5. Zaleca się stawianie na zabawki pobudzające w tym samym czasie różne zmysły. W rozwoju dziecka autystycznego stawia się przecież nie tylko na ogólne zdolności motoryczne, ale również na utrzymywanie równowagi, koordynację wzrokowo-ruchową oraz na ćwiczenie narządu wzroku. Jest to możliwe między innymi dzięki basenom z piłkami, huśtawkom, czy też trampolinom.

6. Warto wybierać zabawki z materiału, te bowiem są szczególnie dobrze odbierane przez dzieci autystyczne. Pamiętać należy jednak, że najlepsze nie ograniczają się jedynie do angażowania zmysłu dotyku.

7. Dobrym pomysłem okazują się także rozwiązania klasyczne, a więc klocki lub gry planszowe. Takie zabawki sprawiają, że dziecko pobudza funkcje społeczne. Dziecko bawiące się z kimś zawsze przyzwyczaja się do interakcji i nabywa nowe umiejętności.

8. Do zabawy wcale nie służą jedynie klasyczne zabawki. Dziecko może więc poznawać nowe tekstury takie, jak choćby piasek, ryż lub groch. Autyzm często wiąże się z niechęcią do zmian, takie przełamywanie uprzedzeń jest więc wysoce pożądane.

9. Bardzo ciekawym pomysłem na zabawki skierowane do dzieci z autyzmem są instrumenty muzyczne. To także doskonały sposób na pobudzanie zmysłów, w tym zwłaszcza słuchu i koordynacji. Szczególnie ciekawe są instrumenty dęte rozwijające motorykę oraz keyboardy i bębenki, dzięki którym ćwiczony jest narząd wzroku.

10. Warto wprowadzić też wspólne śpiewanie piosenek i zabawy muzyczne uczące dziecko interakcji i zachęcające do naśladownictwa.