ScrollToTop

Autyzm jest chorobą, o której wszyscy doskonale wiedzą, że istnieje, jednak każdy ma nadzieję, że ominie jego rodzinę. Z tego względu powszechna wiedza na temat autyzmu jest dosyć niewielka. W jaki sposób można go rozpoznać i jak można leczyć? Autyzm jest chorobą, o której wszyscy doskonale wiedzą, że istnieje, jednak każdy ma nadzieję, że ominie jego rodzinę. Z tego względu powszechna wiedza na temat autyzmu jest dosyć niewielka.

Terapia autyzmu - leczenie

Autyzm to choroba związana z zaburzeniem rozwojowym na tle neurorozwojowym. Choroba może mieć większe lub mniejsze natężenie – w każdym przypadku jednak oznacza odgrodzenie człowieka od świata zewnętrznego. Przyczyny pojawienia się tej choroby nie są do końca znane – najprawdopodobniej składa się na to wiele czynników, między innymi uwarunkowania genetyczne i uszkodzenia okołoporodowe. 

Jak rozpoznać autyzm dziecięcy ?

Nie istnieje żaden prosty sposób na rozpoznanie autyzmu – nie ma żadnych badań z krwi czy moczu, które pozwalałyby go w 100% potwierdzić lub wykluczyć. Zleca się co prawda czasem badania dodatkowe – ale traktowane właśnie jako dodatkowe – które pozwalają na stwierdzenie ewentualnych, innych przyczyn rozpoznanych zaburzeń. Do rozpoznania autyzmu potrzebna jest jednak obserwacja i diagnoza zespołu specjalistów, wśród których powinien być lekarz psychiatra dziecięcy, psycholog i logopeda. Z dzieckiem, u którego podejrzewa się autyzm, warto zgłosić się do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży lub do poradni dla dzieci z autyzmem, by przeprowadzić właśnie podobne testy. 

autyzm dziecięcy leczenie rozpoznanie

Jak leczy się autyzm? 

Autyzm nie jest chorobą, na którą istnieje doskonały, skuteczny lek. Choroba będzie towarzyszyła danej osobie całe życie, jednak można nieco ograniczyć związane z nią problemy. Leczenie polega na prowadzonej indywidualnie lub w małej grupie terapii, którą prowadzi psycholog, logopeda, pedagog oraz specjalista ruchowy. Terapia zawsze dostosowana jest do konkretnego przypadku – nie da się zatem określić odgórnie jak powinna wyglądać. Leki czy dieta stosowane są zaś wspomagająco.