ScrollToTop

Terapia integracji sensorycznej jest niemożliwa do przeprowadzenia tak bez wykwalifikowanych terapeutów, jak i właściwie wyposażonych sal, w których prowadzi się zajęcia. Rodzic powinien przy tym wybrać się do specjalisty w tym samym momencie, w którym problem zostanie rozpoznany przez nauczyciela.

Już pewne trudności możliwe do zaobserwowania u dziecka w grupie rówieśników mogą wskazywać na zaburzenia integracji sensorycznej, a im szybciej nastąpi wstępne rozpoznanie problemu, tym większa jest szansa dziecka na prawidłowy rozwój w przyszłości.


Wspomniana zależność wynika między innymi z tego, że to właśnie wiek dziecka ma ogromne znaczenie przy normalizacji tych deficytów, które mają tło sensoryczne. Wraz z rozwojem zmienia się przecież tak zwana plastyczność neuronowa opisywana jako zdolność mózgu do zmian. To właśnie dlatego w pewnym momencie dochodzi także do spowolnienia tempa nauki podczas terapii SI. Nawet w takim przypadku ma ona jednak sens, a efekty jej stosowania są widoczne w każdym wieku.

iStock 95879956

Na czym polega integracja sensoryczna?

Nasz mózg nieustannie odbiera, a następnie także przetwarza informacje pochodzące z otaczającego nas świata. Odbywa się to między innymi dlatego, że nasze zmysły mogą współdziałać ze sobą. Do poszczególnych stopni świadomości docierają ogromne ilości danych. Ośrodkowy układ nerwowy musi je przy tym nie tylko rozpoznać, ale i posortować i połączyć w spójną całość. Jeśli któryś z tych układów działa nieprawidłowo, szybko może doprowadzić do zaburzeń dotyczących właśnie integracji sensorycznej.

Zaburzenia integracji sensorycznej


Tak tworzenie, jak i doskonalenie integracji sensorycznej jest procesem, z którym mamy do czynienia w pniu mózgu. Jeśli dochodzi więc do zakłóceń w dopływie bodźców – cały proces ulega zaburzeniu. Problem pojawia się także wtedy, gdy informacje nie są przetwarzane w prawidłowy sposób, nasz system nerwowy reaguje bowiem wówczas w niewłaściwy sposób, a to prowadzi choćby do trudności w szkole, poważnych zaburzeń snu, a także do problemów z koncentracją uwagi. Tego rodzaju dysfunkcje odbijają się negatywnie na rozwoju społecznym, wpływają też niekorzystnie na rozwój emocjonalny człowieka. Mózg musi wykonywać przy tym wiele skomplikowanych operacji chcąc przetworzyć dane napływające z otoczenia.


Integracja sensoryczna to, w związku z tym, proces, który musi być badany, a następnie także oceniany pod kątem dezorganizacji zachowania, jeśli ma nieprawidłowy przebieg.