ScrollToTop

Gdy zastanawiamy się nad cechami pokoju dla dziecka autystycznego, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na kwestie związane z jego bezpieczeństwem. Nie bez znaczenia są w nim jednak również kolory, dodatki oraz ustawienie funkcji.
Jeśli do tej pory nie znaleźliśmy jeszcze odpowiedniego miejsca na pokój albo zależy nam na zmianie jego położeni, starajmy się przede wszystkim, aby znajdował się on w pobliżu łazienki. Pozwoli to dziecku na szybkie dostanie się do tego pomieszczenia bez konieczności przechodzenia przez korytarz lub inny pokój, co może działać rozpraszająco.

Przystępując do wyposażenia samego pokoju należy zwracać baczną uwagę na kolorystykę. U dziecka z autyzmem powinny dominować kolory spokojne i stonowane takie, jak choćby biel, beż oraz żółć. Nie można też zapominać o znaczeniu, jakie ma zachowanie w nich proporcji. Jeśli więc zastanawiamy się nad tapetami, zrezygnujmy z tych, które są wzorzyste i przesadnie kolorowe.

Przestrzeń pokoju powinna być tak zaaranżowana, aby każda aktywność miała przypisane w nim miejsce. Strefa ruchu niech więc znajduje się gdzie indziej niż strefa nauki, snu, ubierania się oraz wypoczynku. Łózko dobrze jest umieścić w pobliżu komody i szafy, jeśli zaś w pokoju znajduje się pudło z zabawkami, należy znaleźć dla niego miejsce pod inną ścianą. Podobnie rzecz się ma z biurkiem z krzesłem oraz regałem.

Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych powinno być zaplanowane tak, aby zminimalizować ryzyko zrobienia sobie krzywdy przez dziecko. Stonowanie niech będzie pry tym znakiem rozpoznawczym światła. Te powinno być jednolite, jeśli jednak jest taka możliwość, zdecydujmy się na regulację jasności.
Gdy kupujemy zabawki, zwróćmy uwagę na to, czy posiadają one atesty oraz certyfikaty gwarantujące ich bezpieczeństwo.
Dziecko z autyzmem często bywa rozpraszane przez dźwięki, warto więc zadbać o wygłuszenie pokoju. Nie powinny do niego docierać przy tym nie tylko odgłosy z ulicy, ale również muzyka i telefonu. Dobrym pomysłem może być choćby wymiana okien i zastosowanie w pokoju pewnej ilości miękkich, wygłuszających materiałów.

Pokój dla dziecka z autyzmem - bezpieczeństwo

W pokoju powinny znaleźć się także elementy zabezpieczające zapewniające dziecku maksimum bezpieczeństwa. Obecnie można znaleźć zarówno takie, które zabezpieczają drzwi, jak i te, które stanowią ochronę szafek, szuflad oraz kantów mebli. I tu ważne będą certyfikaty oraz atesty.
W pokoju dziecięcym dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie farby magnetycznej. Najlepiej, jeśli pomalujemy nią całą ścianę znajdującą się w strefie zabawy tak, by maluch mógł bez przeszkód nie tylko po niej pisać, ale również rysować wykorzystując w tym celu kredę. Ten prosty sposób pozwoli na rozwijanie wyobraźni, a niekiedy również na komunikowanie się z rodzicami.

Warto też położyć nacisk zarówno na zabezpieczenie drzwi balkonowych, jak i okien tak, aby dziecko nie było ich w stanie otworzyć samodzielnie. Jeśli w oknach są rolety, powinny być one jednolite, wskazane jest też, aby zapewniały mocną ochronę przed światłem zwłaszcza w czasie letnich miesięcy.
Nie można też zapominać o tym, że w dziecięcym pokoju będzie się pojawiał także rodzic, powinien więc znaleźć się w nim wygodny fotel lub krzesło. Miejsce dla rodzica należy uzupełnić o siedzisko przygotowane z myślą o dziecku. Dobrze jest też zainwestować w puf, który stanie w miejscu, w którym maluch się ubiera.
W pokoju dla dziecka z autyzmem nie powinno być też zbyt wiele drobnych elementów.