ScrollToTop

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, pierwsze objawy autyzmu ujawniają się już w pierwszych latach życia dzieci. Dlatego tak ważne jest to, aby maluchy były bacznie obserwowane zarówno przez rodziców, jak i opiekunów w przedszkolu. Należy natychmiast reagować na wszelkie kłopoty i objawy, które mogą wskazywać na zaburzenia rozwoju dziecka.

Niewłaściwe działanie mózgu sprawia, iż u dziecka można zauważyć pewne objawy wynikające z autyzmu. Chodzi tu chociażby o to, iż maluch raczej interesuje się przedmiotami niż ludźmi, niewiele mówi, nie jest w stanie jasno wyrażać swoich potrzeb oraz nie potrafi uczestniczyć w życiu swojej rodziny i funkcjonować pośród rówieśników.

iStock 92410251

Dziecko z autyzmem - przedszkole

Dziecko z autyzmem tak naprawdę żyje we własnym świecie, odwraca się natomiast od otaczającej je rzeczywistości, zupełnie nie interesując się innymi osobami. Maluch, który tak się zachowuje, znajduje się w kręgu zainteresowania opiekunów przedszkolnych, ponieważ, gdy inne dzieci wspólnie się bawią, dziecko autystyczne raczej od nich stroni.

Co powinno wzbudzać nasze obawy? Bardzo często, dzieci z autyzmem kręcą się w kółko, biegają na samych palcach czy wymachują rękami. Prawidłowy rozwój takich maluchów może zostać osiągnięty jedynie, gdy choroba zostanie wykryta na wczesnym etapie. W związku z tym, konieczne jest stałe obserwowanie dzieci i podejmowanie działań w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów autyzmu.