ScrollToTop

Z pewnością niejedna osoba słyszała już o tym, iż rzekomo szczepienie MMR wywołuje autyzm. Jest to jednak wyłącznie szkodliwy mit, gdyż mnóstwo wyników badań potwierdziło już, iż nie ma jakiegokolwiek związku pomiędzy autyzmem a szczepionką przeciw odrze, śwince oraz różyczce. Dlatego też, kalendarz szczepień obowiązkowych niemowląt oraz dzieci w wieku szkolnym ciągle zawiera szczepienie MMR.

Całkowicie mijające się z prawdą wypowiedzi brytyjskiego naukowca oraz poczynania osób związanych z ruchem antyszczepionkowców, sprawiły, że szczepionkę MMR chroniącą ludzi przed odrą, świnką i różyczką, zaczęto wiązać z autyzmem. Na przestrzeni lat odbyło się jednak wiele badań, których wyniki w żadnym wypadku nie potwierdzają takiego stwierdzenia. Warto także dodać, że lekarz odpowiedzialny za rozprzestrzeniania tej nieprawdziwej opinii, z powodu naruszenia zasad etyki i praktyki medycznej, został w 2010 roku dożywotnio pozbawiony praw do wykonywania zawodu.

iStock 637769160

Co to jest szczepionka MMR?

MMR to szczepionka trójskładnikowa, która chroni nas przed odrą, świnką oraz różyczką. Litery tworzące jej nazwę pochodzą od angielskich nazw tych chorób: measles, mumps oraz rubella.

W naszym kraju szczepionka MMR jest obowiązkowym szczepieniem, finansowanym przez Ministerstwo Zdrowia.