ScrollToTop

Jak zachowuje się osoba z autyzmem?

Malec zaczyna się ukrywać w swoim własnym świecie, który może wydaje się być trochę zdeformowany, jednak jest tak interesujący, że ludzie dookoła przestają być potrzebni dziecku. Następuje w związku z tym całościowe zaburzenie jego rozwoju. Kontakt z bliskimi, czy innymi rówieśnikami jest mu całkowicie zbędny, przez co bez jakiejkolwiek przyczyny przestaje rozmawiać z własną mamą czy tatą. Absolutnie nie zezwala na dotyk, a w momencie kiedy zostanie zabrane na ręce, zupełnie sztywnieje.

Takie dziecko nie reaguje na większość rzeczy, które wzbudziłyby emocje u jego rówieśników. Nie błaga rodziców o zakup wymarzonej zabawki, nie skacze z radości na widok ulubionej cioci, nie wykazuje żadnej reakcji na ból, ani też nie wydaje się być zadowolone, gdy dostaje lody w swoim ulubionym smaku. Gesty innych osób zupełnie go nie obchodzą, zatem na jakąkolwiek oznakę czułości, po prostu nie zwróci żadnej uwagi.

Dziecko może całkowicie przestać rozmawiać, albo mówić w zaburzony sposób, na przykład zupełnie nieskładnie czy piskliwie. Często powtarza zasłyszane hasła reklamowe lub pojedyncze słowa. Używa też niezrozumiałych dla innych określeń, a zamiast ‘ja’, wciąż mówi ‘ty’. Dodatkowo może kręcić się w kółko, albo intensywnie machać rękami.

Co więcej, dziecko autystyczne często przywiązuje się do konkretnych przedmiotów, a gdy zostają mu one odebrane, zaczyna histeryzować i panikować. Nie przepada za jakimikolwiek zmianami w jego rutynowych zachowaniach, dlatego je z tego samego talerza i chodzi zawsze tą samą drogą.

Warto także wiedzieć, że dzieci dotknięte autyzmem o mniejszym nasileniu mają bardzo wąski zakres zainteresowań, dlatego wiele z nich jest ekspertami wyłącznie w konkretnych dziedzinach. W niektórych przypadkach mają doskonałą pamięć, ale nie korzystają z tego faktu na co dzień, chociażby w szkole. Z uwagi na to, iż dzieci z autyzmem są bardziej zlęknione, zdarza się, że często wpadają w agresję, lub też mają kłopoty ze snem. Rozpoznanie, na podstawie skrupulatnych obserwacji, jest wystawiane przez psychologa, psychiatrę albo pedagoga specjalnego.

Zachowanie dziecka autystycznego

Symptomy charakterystyczne dla dzieci z autyzmem:

 • preferują samotność i nie biorą udziału w zabawach z innymi dziećmi
 • ich mimika twarzy nie wyraża wielu emocji i niezwykle rzadko się uśmiechają
 • od kontaktu z ludźmi wolą kontakt z przedmiotami
 • nie reagują na swoje imiona i unikają nawiązywania kontaktu wzrokowego
 • są nadpobudliwe, impulsywne i wpadają w agresję bez jasnej przyczyny
 • prawie w ogóle nie mówią, lub używają słów bez znaczenia
 • trudno jest im kontaktować się w innymi, a w rozmowie koncentrują się na jednym temacie
 • wprowadzają przedmioty w jednostajny ruch obrotowy
 • mogą nie reagować na ból i są nadwrażliwe na dźwięki oraz dotyk
 • nie biegają w podskokach, nie reagują spontanicznie
 • ciągle się kiwają lub obracają w jednym miejscu